Korábbi bejegyzésekben már kitértünk néhány történelmi sminkdivatra, valamint hagyományos kozmetikumokkal és ezeknek az ideális megjelenés elérésében betöltött szerepével is foglalkoztunk. Most a mai modern kínai szépség- és kozmetikai iparra koncentrálunk, valamint az ezzel kapcsolatban felmerült kérdésekre és problémákra igyekszünk rávilágítani.
Kép forrása |
A kínai közösségi média felületek terjedése
A kínai kozmetikai márkák terjedése mellett a kínai kozmetikai és általánosabb értelemben a kínai beauty-, illetve divattrendek is egyre népszerűbbek Kínán kívül. Ez leginkább a kínai közösségi média platformok (TikTok 抖音, Xiaohongshu 小红书) nemzetközi terjedésének tudható be. Ezeken a csatornákon keresztül terjednek és válnak népszerűvé Nyugaton is a kínai szépségtrendek.
![]() |
Kép forrása |
Az első kínai közösségi média felület, amely elérte a nyugat-centrikusan globalizált világ ingerküszöbét, a TikTok volt. 2016-ban adták ki az eredeti kínai nevén Douyinként ismert videómegosztó alkalmazást, amely 2018-ban vált nemzetközivé, miután összevonták a musical.lyvel. A Douyin több helyi tiltás ellenére ma is működik, sőt, a Gen Z és a Gen Alpha számára talán a legmeghatározóbb közösségi média felület.
Az utóbbi néhány évben a „kínai Instagramként” is ismert Xiaohongshu 小红书 is egyre népszerűbb Kínán kívül, elsősorban persze Ázsiában, de azért Nyugaton is kezd ismertté válni. Funkcióit tekintve valóban az Instagramra hasonlít leginkább az alkalmazás, sőt, tartalmában is hasonlít az Instagramra annyiban, hogy rengeteg divattal és szépségápolással kapcsolatos poszt található a felületen.
![]() |
Kép forrása |
Különösen érdekes a kínai közösségi média felületek terjedésének jelensége, hiszen ezek többsége korábban a világ nagyrésze által használt, de a szárazföldi Kínában korlátozottan elérhető nagy felületek (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter/X stb.) alternatívájaként jött létre. Ugyanakkor az utóbbi években ezek a hazai fejlesztésű felületek kezdenek túlnőni a korábban kifejezetten a szárazföldi Kínára vagy maximum a sinoszférára korlátozódó szerepükön, és egyre inkább jelen vannak abban az online térben, ahol korábban nagyobb súlyú riválisaik egyedül voltak.
Kínai vagy koreai?
A k-pop farvizén a koreai kultúra egyéb jellegzetességei is futótűzként terjedtek az utóbbi néhány évben. A koreai sztárokkal pedig a k-beauty és a koreai divat világa is egyre ismertebb Nyugaton. Ezzel egyidőben a kínai közösségi média felületek révén a kínai stílus és (a k-beauty mintájára c-beautyként is ismert) szépségtrendek szintén terjedőben vannak világszerte. Az átlag nyugati viszont nem arról ismert, hogy tisztán meg tudja különböztetni az egyes ázsiai kultúrákat, illetve ha képes is erre, valóban van átfedés és rengeteg kölcsönhatás Ázsia különböző országai, népei és kultúrái között. Bizonyos esetekben gyakorlatilag lehetetlen megállapítani, hogy egy jelenség pontosan honnan indult – így talán nem is meglepő, hogy gyakori jelenség a Kínából eredő dolgok „koreai” címkével való ellátása, azaz sok kínai eredetű trend, illetve jelenség a nyugati közösségi és hagyományos médiában koreaiként jelenik meg.
![]() |
Kép forrása |
Erre a problémára már számos tipikusan nyugati közösségi média felületeken aktív kínai influenszer felhívta a figyelmet. Ebben az is szerepet játszhat, hogy egyes nyugati országokban Kína megítélése nem éppen pozitív, a helyi médiumokban Kína gyakran kifejezetten negatívan jelenik meg. Ebből az elfogultságból kifolyólag még az olyan politikai-gazdasági szempontból kevésbé jelentős dolgokat is, mint a szépség és divat – akár szándékosan akár nem – , szívesebben jelenítik meg valamely más ázsiai kultúra lobogója alatt. Ami ebben az esetben leggyakrabban a kozmetikai és divatiparáról világszerte ismertnek számító koreai kultúrát jelenti.
![]() |
Kép forrása |
Douyin-smink
A fentiek után nem meglepő, hogy bizonyos kínai sminktrendek külföldön is egyre népszerűbbek. Ennek tökéletes példája az ún. Douyin-smink, amely eredetileg ugyan inkább a Xiaohongshún terjedt és csak valamivel később jelent meg a TikTokon, viszont itt lett igazán népszerű, és itt érte el a nem-kínai közönséget is.
![]() |
Kép forrása |
A Douyin-smink jellemzői: üveges, nedves csillogás, makulátlan fehér bőr, természetes szemöldök, apró, élénkszínű, de nem éles, hanem elmosódó kontúrú száj, pirosító az arcon keresztben, gyakran az orrnyerget is érintve. Tipikus jellegzetessége továbbá a szem alatti apró „táskák” (kínaiul 卧蚕眼 wòcányǎn azaz fekvő selyemhernyó szemek), fehér/highlighteres kiemelése, amitől a szem nagyobbnak tűnik – itt koreai hatás is érezhető, ez ugyanis a koreai sminkdivat kedvelt jellegzetessége is. A végeredmény kissé infantilis, ábrándos tündér- vagy manószerű megjelenés, és persze minél kevésbé látszik az erős smink, azaz minél természetesebbnek tűnik a megjelenés, annál jobb.
![]() |
Kép forrása |
A Douyin-smink esernyője alatt a külföldi közönség előtt talán kevésbé ismeretes a kínai közösségi médián hódító 纯欲 (chúnyù) stílus, amely az üde, ártatlan (清纯 qīngchún) és a szexi (性感 xìnggǎn) keveréke. Hasonló hatást akar kelteni az a stílus is: ártatlanság, egyszerű természetesség (vagyis inkább annak látszata), viszont emellett van benne valami vonzó is.
![]() |
Kép forrása |
A kínai kozmetikai ipar otthon és külföldön
A kínai kozmetikai ipar súlya egyre növekszik. A kínai hazai piacon a trendi nyugati luxusmárkák mellett a hazai kozmetikai márkák is egyre kedveltebbek. A kínai kozmetikai termékek pedig nemcsak a hazai piacon, hanem világszerte is egyre népszerűbbek.
![]() |
Florasis |
A hazai és nemzetközi legnépszerűbb kínai márkák között szerepel a Perfect Diary (完美日记), a CARSLAN (卡姿兰), illetve az exkluzív hagyományos kínai tematikájú és néhány éve Nyugaton is óriási sikert arató Florasis (花西子).
MANSLY |
Valamivel kevésbé ismert márka a Catkin (卡婷), amely a Florasishez hasonlóan hagyományos kínai elemeket épít be a termékeibe és azok csomagolásába. A MANSLY (曼诗丽) és a ZEESEA (滋色) szintén gyárt kínai inspirációjú termékeket, viszont nem ez tezsi ki a márka kozmetikumainak teljes palettáját, vannak kifejezetten más kultúrákon, más tematikán (pl. ókori Egyiptom, Aliz Csodaországban stb.) alapuló szettjei is.
![]() |
Catkin |
Szintén a népszerű kínai márkák közé tartozik a colorkey (珂拉琪), a Focallure (菲鹿儿), az INTO YOU (心慕与你), valamint a Flower Knows (花知晓) is. Ezek a márkák világszerte egyre népszerűbbek és egyre hozzáférhetőbbek.
A népszerűség átka
A Florasis az egyik Nyugaton legsikeresebb kínai kozmetikai márka. Nagyjából két-három évvel ezelőtt tört be a nyugati kozmetikai piacra a márka, kevéssé meglepő módon A TikTokon indult a hype, aztán egyre nagyobb influenszerek kapták fel a márkát, és készítették el a saját (sok esetben szponzorált, promóciós) review videójukat.
Szintén nem valami meglepő, viszont mindenképp érdemes megemlíteni, hogy a márka termékei közül azok lettek a legnépszerűbbek Nyugaton, amelyek kifejezetten kínai kulturális elemeket tartalmaztak a termék megjelenésében, például a négy égtájőr állat dombornyomott képével díszített highlight/pirosító/bronzer paletta, vagy például a Luo-folyó tündérének történetét megjelenítő paletta.
Azért érdemes kiemelni, hogy ezek a legnépszerűbbek a nyugati piacon, mert ez nagyon jól tükrözi, hogy a nyugati érdeklődés középpontjába az orientalista nézőpontot és a felületes nyugati ismereteket és elvárásokat kiszolgáló termékek kerülnek a legkönnyebben. Tranzakció – gazdasági és kulturális – ez is, kínai oldalról új piacokat, új vásárlókat jelent a nyugati terjeszkedés, illetve a soft power és a nemzeti büszkeség terjesztésének eszköze a kulturális elemeket felhasználó termék; nyugati oldalról pedig a túltelített kozmetikumipar színesítése, valamint az újdonság, az „egzotikum” iránti igény kielégítése játszik benne szerepet.
Florasis-termékek |
Természetesen nincs jó vagy rossz válasz arra a kérdésre, hogy ez a jelenség mennyire problematikus. Azt viszont érdemes kiemelni, hogy a kulturális csere ebben az esetben nagyrészt megmarad felületes szinten: a nyugati influenszerek értékelő videóikban egyszer sem térnek ki a termékek kulturális elemeinek hátterére – pedig még nyelvi akadályokra sem hivatkozhatnak, a márka honlapján minőségi angol fordítás tájékoztatja a vásárlót a kulturális háttérről, a szimbolikus elemek jelentéséről.
![]() |
Kép forrása |
Ahogy a fentiekből is láthattuk a közösségi média platformok révén egyre terjed a modern kínai nagyvárosi kultúra. Merőben új jelenség, hogy Kína trendiségével és trendjeivel hódít külföldön, méghozzá többé-kevésbé organikus módon, hiszen itt jóval kevésbé tudatos politikai soft powerről van szó.
Ennek az új folyamatnak köszönhetően Kína nagyvárosi internetkultúrája egyre közelebb kerül az átlag nyugati közösségi média felhasználókhoz, és különösen a fiatalokhoz. Ennek eredményeképpen nemcsak a kínai beauty trendek és a kínai kultúra népszerűsége nő, hanem egyre differenciáltabb ismereteket szereznek a nyugati internethasználók Ázsia kultúráiról legalábbis a nagyobb kultúrákról mindenképp.
![]() |
Kép forrása |
Ugyanakkor számos kérdés és probléma felmerül a folyamat során. A fent említett nyugati tájékozatlanság, másolás/szellemi termékek lopása és orientalizmus mellett olyan problémák is előtérbe kerülnek, mint a fetisizálás vagy az „asianfishing” jelensége.
![]() |
Kép forrása |
Fejezetek a kínai divattörténetből
Első rész A történelem előtti idők
Második rész A Shang- és Zhou-dinasztia
Harmadik rész A Qin- és Han- dinasztia
Negyedik rész A széttagoltság kora
Ötödik rész A kínai divat aranykora: A Sui- és Tang-dinasztia
Hatodik rész A Tang-kori nők éke: frizura és smink
Hetedik rész Mit viselt az Ég fia?
Nyolcadik rész A Song-kor
Kilencedik rész Nomád dinasztiák
Tizedik rész A Ming-kor
Tizenegyedik rész A Qing-kor
Tizenkettedik rész A Köztársaság kora
Tizenharmadik rész A kínai fehérnemű története
Tizennegyedik rész A mell-leszorítás divatja a 20. században
Tizenötödik rész Az új Kína első évtizede
Tizenhatodik rész A 60-as és 70-es évek
祹络岚