kép forrása |
Los Angelesre és általában Kaliforniára gondolva az embernek először nem Suzhou elegáns kertjei jutnak eszébe. Van viszont egy hely, ahol a mediterrán-sivatagi éghajlat és vadnyugati hangulat ellenére autentikus kínai kert bújik meg. Ez az áradó illat kertje.
拈花微笑,對酒當歌
Szakajts virágot és nevess,
Igyál bort és dalolj!
Huntingtonék
A Huntington Könyvtár, Szépművészeti Múzeum és Botanikus Kert Los Angeles és talán egész Kalifornia egyik legszebb helye a természetkedvelők és művelődni vágyók számára.
Az intézményt Henry Edwards és Arabella Huntington alapította 1919-ben. Henry Huntington amerikai vasútmágnás volt, akinek szenvedélye volt az antik könyvek gyűjtése mellett a művészet és a kertépítészet. Huntington eredetileg a keleti partról származott, amelyet a Central Pacific Railroadnál végzett munkája miatt hagyott el, így érkezett az Államok nyugati partjára, Kaliforniába. A Huntington intézményegyüttes az ő gyűjtőmunkájának alapjaira épült.
A Huntington épületének egy részlete, kép forrása |
Huntington 1903-ban vásárolta meg az intézmény mai helyén álló San Marino ranchot, és ezután kezdte azt saját kedvtelései szerint átalakítani. Huntington a sikeres üzleti tevékenysége révén hatalmas vagyont gyűjtött, amelynek jelentős részét hobbijaira fordította, olykor egész könyvtárakat is megvásárolt egyben.
Henry Edwards Huntington könyvtárában, kép forrása |
1913-ban Huntington elvette az érdeklődési körében osztozó Arabella Duvalt, aki a korszak befolyásos műgyűjtője volt, különösen az európai művek terén. Huntington 1927-ben, felesége három évvel később húnyt el. Mindketten az intézmény területén lévő mauzóleumban nyugszanak.
室雅何須大,花香不在多
A szoba szépsége nem a nagyságban látszik,
A virág illata nem a sokaságban rejlik.
A Huntington intézményegyüttes – páratlan könyv- és műkincsgyűjtemény
A röviden Huntingtonként ismert intézményegyüttes magában foglalja a világ egyik legjelentősebb független kutatókönyvtárát, amely elsősorban brit és amerikai történelemre, irodalomra, művészetre és tudománytörténetre fókuszál. A könyvgyűjtemény nagysága meghaladja a 11 milliós tételszámot, a gyűjtemény darabjai a 11. századtól egészen napjainkig nyúlnak.
Rózsakert a Huntingtonban, kép forrása |
A Huntington szépművészeti múzeuma elsősorban 15. és 20. század közötti európai, valamint 17. századtól a mai napig amerikai műveket tartalmaz. Az európai művek a ma galériaként funkcionáló épületben kapnak helyet, amely korábban a Huntington házaspár lakóháza volt. Emellett külön kiállítóterük van az amerikai műveknek, illetve több időszaki kiállítási tér is rendelkezésre áll.
望穿霧中霧,星閃天外天
Láss át a ködök fátylán,
Csillag ragyog az éj homályán.
A botanikus kert
A Huntington botanikus kertje szintén egyedülállóan gazdag kertkomplexum, amely több mint tíz fő kertnek ad otthont. A kertek az egész britoknak több mint a felét kiteszik.
A botanikus kert táj és eredet, illetve növénytípus szerint rendeződik csoportokba. Az épületek közelében európai hatást tükröz a kaméliáskert és rózsakert, valamint a gyógynövény- és fűszerkert. Szintén itt található a Shakespeare-kert, amely a drámaíró műveiben szereplő növényeket vonultatja fel vonatkozó idézetekkel együtt.
A helyi növényeket jeleníti meg, és a mezőgazdasági termelést gondolja át a Ranch, amely tulajdonképpen veteményeskert és ahol Dél-Kalifornia regionális ökosztisztémájához illeszkedő növények találhatók. Szintén a klíma sajátosságait veszi figyelembe az ausztrál, a sivatagi és a szubtrópusi kert, amelyek az adott éghajlaton előforduló jellegzetes növényeket mutatják be.
Jelenet az Egy gésa emlékirataiból, helyszín: a Huntington japán kertje, kép forrása |
A tematikus kertek közé tartozik a dzsungel- és a pálmakert, valamint a vízililiomos terület. A botanikus kert legnépszerűbb részei azonban a japán és a kínai kertek. Ez a két terület a vonatkozó kultúrák növényei mellett kertépítési és egyéb kulturális sajátosságait is bemutatja. A két kert (az intézmény egyéb részeihez hasonlóan) népszerű filmforgatási helyszín is, a japán kertben forgatták többek között az Egy gésa emlékiratai, ill. a Westworld egyes jeleneteit, a The Good Place c. filmben pedig feltűnik több egyéb kertrészlettel együtt a kínai kert is.
春望逍遙出書堂,間梅遮柳不勝芳
A tavasz a szobából sétára szólít,
A szilvavirág és a fűz illata bódít.
Kép forrása |
Az áradó illat kertje
A Huntington egyik legszebb pontja a kínai kert, azaz kínai nevén 流芳園, magyarul az áradó illat kertje. A kert kialakításakor a cél a jellegzetesen kínai dús növényzetben való elmerülés, relaxáció mellett a kertépítészet megcsodálása és a hagyományosan a természetet, a kertet az irodalommal összekötő elmélyülés megtapasztalása volt.
Az áradó illat kertjét a Kínában is a kertművészet csúcsának számító suzhou-i kertek ihlették. A Huntington-beli kert a Ming-korban Suzhou-ban népszerűvé váló növényeket, építészetet, vízet, köveket és kalligráfiát ötvöző kertek mintájára készült. A kert, ahogy a suzhou-iak is, a napi élet gondjaitól való elmenekülés, a barátokkal való közös kikapcsolódás és különböző művészeti ágak (költészet, kalligráfia, festészet) inspirációs forrásaként szolgál.
Az áradó illet kertje nem a Huntington-házaspár idejében épült, hanem jóval később, a 2000-es évek elején kezdődött nemzetközi együttműködési projekt keretében. A kert tervét suzhou-i mesterek készítették el 2000-ben. A kert tervezésekor figyelembe vették a helyi adottságokat és környezetet, így meghagyták a területet övező fákat, amelyek kellemes hátteret adnak a kínai kerthez. A következő lépésben történt az építőanyagok beszerzése, ezek mind Kínából érkeztek és suzhou-i mesterek iránymutatásával kerültek mai helyükre több szakaszban, 2007-ben, 2013-ban és 2019-ben.
污泥豈能染,香淡遠益清
Sárból nő a lótusz virága,
Annál tisztább szálló illata.
Kép forrása |
Az áradó illat növényei
A kert központi eleme a növényzet, amely minden évszakban más hangulatot ad a helynek. A Huntington kínai kertjében jellegzetesen a kínai kertkultúrához kapcsolódó növények jelennek meg, amelyek gyakran szimbolikus jelentéssel is bírnak.
Az évszakokat jeleníti meg a tél három barátja: szilvafa, fenyő és bambusz, a tavaszhoz a barackvirág köthető, míg az őszt a krizantém szimbolizálja. Egyes emberi tulajdonságok is megjelennek a szimbolikus növényeken keresztül, például tisztaság és nemesség a lótuszban vagy szerénység és alázat az orchideában.
A Három barát pavilon, kép forrása |
A növények más formában is feltűnnek a kertben. Bonsaiokat, kínai nevükön penjinget (盆景) is találunk a kert ennek szentelt részében. Növényi motívumok szerepelnek továbbá az aprólékos fafaragásokon, valamint stilizált formában a fehér falak monotóniáját megtörő ún. virágos ablakokon (花窗).
瓶花落硯香歸字,院竹敲窗韻入琴
A váza virágai a tuskőre potyognak,
Aromáik az írásban elegyednek.
Az udvari bambusz az ablakon kopogtat,
Rímei a citerán pengenek.
Kép forrása |
Kert és irodalom
A kínai kertek hagyományának megfelelően a Huntingtonban is költői nevet kapott minden pagoda, kapu, csúcs, terasz és torony, mint például 望星樓 Csillagnéző torony, 玉茗堂 Jádekamélia csarnok, 滌慮亭 Gondokat elmosó pavilon, 留雲岫Várakozó felhők csúcsa, 浣花溪 Virágmosó forrás, 一葉亭 Magányos levél pavilon stb. Ezek az elnevezések klasszikus irodalmi utalásokat rejtenek vagy a táj egyes elemeit tükrözik. A kert neve, az áradó illat kertje, például a Huntington botanikus kert területén található rengeteg virág illatára vonatkozik, illetve irodalmi utalás is, Cao Zhi A Lo-folyó tündére c. versében található az „áradó illat” szókapcsolat, amely a Luo-folyó istennőjét írja le, ahogy dús növényzet között sétál.
践椒途之郁烈,步蘅薄而流芳。
Az istennő a bors útján illatok között jár,
Jószagú mezőn lépdel, nyomában illatfelhő száll.
Kép forrása |
A kertben több helyen is láthatóak párversek, ezek és a többi felirat is összesen több mint 30 kortárs kínai, Hong Kong-i, tajvani, amerikai és brit kalligráfiaművész munkáját dicsérik. A bejegyzésben ezek közül néhány olvasható.
流水可清心,芳山宜靜觀
Csordogáló víz mossa át a szívet,
Illatos hegy tisztítja a szemet.
Kép forrása |
Felhasznált források:
A Huntington kiadásában megjelent tájékoztató brosúrák
祹络岚