Kínai kabalakultúra


Több korábbi cikkünkben írtunk már a hagyományos kínai kultúrát átható szimbolikáról (növényszimbolika, állatszimbolika, színszimbolika). Az élet minden területén megjelenő szimbólumokról ismert kultúra esetében nem meglepő hát, hogy más országokhoz hasonlóan Kínában is létezik a kabalák hagyománya. Ebben a blogbejegyzésben a kínai kabalakultúra néhány különlegességére térünk ki.

 

Újévi kabalák

Kínában számos különböző kabalafigurával találkozhatunk. Nagy figyelem övezi például a CCTV éves újévi műsorának kabaláját, amely minden évben az adott évhez kapcsolódó zodiákus állat – tehát itt gyakorlatilag csak a dizájn hozhat meglepetést, az nem, hogy milyen állat lesz a soros. A dizájnt ugyanakkor nagyon is komolyan veszi a közönség, tavaly például nagy felháborodást keltett az AI használatának gyanúja. A 2024-es sárkánykabala, név szerint Long Chenchen (龙辰辰 Lóng Chénchen) tervében több furcsaságot is észrevettek és részletesen elemeztek a közösségi médiában. Ezek a furcsaságok arra engedtek utalni, hogy nem ember, hanem mesterséges intelligencia tervezte a sárkányt. Ilyen jel volt például a karmok száma, amely a figura minden lábán eltért – ez már csak azért is annyira szemet szúró, mert a hagyományos kínai sárkányábrázolásokon kiemelten fontos a sárkány karmainak száma, amely rangjelző jelentéssel bír.


Long Chenchen, kép forrása


A közösségi médiában felmerült gyanúra reagált az Újévi Gála hivatalos Weibo-oldala is, a posztjukban elutasították a vádakat, sőt videókat és képeket is megosztottak a kabala tervezési folyamatának egyes állomásairól – bár az online kritikusokat ez sem győzte meg (többek között a Gála által „bizonyítékként” hozott képeken szereplő fájlok apró mérete miatt). 


A Gála hivatalos Weibo-közelménye


Ezzel viszont még nem zárult le az online polémia. Ugyanis az internetezők felfedezték, hogy az állítólag AI-jal készült kabala alapja egy ember tervezte sárkány lehet, egész konkrétan a Zhao Kejian által a China Construction Bank részére tervezett emlék bankjegyen (vagy legalábbis a bankjegy legkorábbi tervein) szereplő figura. Az emlék bankjegyek tervének felfedése pedig már azelőtt megtörtént, hogy a Gála felfedte volna Long Chenchent. Sőt, az emlék bankjegyet bemutató weboldal büszkén hirdeti, hogy a Chenchen (辰辰 Chénchen) nevű sárkány a világ első mesterséges intelligenciával tervezett sárkánya.


A China Construction Bank sárkánya, kép forrása


2025-ben a kígyó évének elérkeztével a közösségi média felületek az egyes városok saját, köztereken kiállított kígyófiguráit tárgyalták, amelyek elég vegyesen sikerültek. A közösségi médiát ellepték a (leginkább a ronda, furcsa) kígyófigurákat összegyűjtő és összehasonlító tartalmak.


Kígyófigurák, kép forrása

 

Hivatalos kabalák

Sok kínai szervnek is van saját kabalája, leggyakrabban minisztériumi vagy városi szinten, emellett egyes rendezvényeknek is gyakran van kabalájuk. Ezek között találunk néhány nagyon népszerű vagy különleges dizájnt is.

A kínai rendőrség kabalája rendkívül ismert, szinte minden nagyobb plázában találni egy standot, ahol a rendőregyenruhába öltözött mackókat árulják. A kabala nem teljesen kiforrott, például egész egyszerűen csak rendőrmaci (警察小熊公仔 jǐngchá xiǎoxióng gōngzǎi) néven ismert, valamint többféle színben (bézs, fehér) és többféle egyenruhában is kapható (személyes kedvencünk a fekete kommandós ruhás verzió). Annak ellenére, hogy ennyire képlékeny a dizájn, a maci mégis rendkívül nagy népszerűségnek örvend.


Rendőrmaci, kép forrása


A Kínai Nemzetközi Repülési Kiállítás, más néven Airshow China, egy kétévente megrendezésre kerülő rendezvény, egyben Kína legnagyobb légi parádéja is. Az esemény 2024-ben egészen egyedi kabalával állt elő. A kínai kabalák világában már szinte unalomig ismételt pandát öltöztették új köntösbe, azaz pontosabban transformerszerű futurisztikus exopáncélba, ami egyben – az esemény jellegére utalva – repülő is.


Az Airshow China transformer pandája, kép forrása

 

Közösségi kabalák és gyorséttermi kabalák

Természetesen a közösségi média felületek sem maradnak kabala nélkül. Az egyik legismertebb a bilibili videómegosztó kabalapárosa, akik dizájnjukban jól tükrözik a platform eredeti jellegét: a geek és animekultúrát. A hivatalosan bilibili-lányoknak nevezett 22niang (22 22niáng) és 33niang (33 33niáng) közül a sötétkék hajú 22niang az idősebb, a fehérhajú 33niang a húga. A lányok leggyakrabban japán iskolai egyenruhában jelennek meg vagy tipikus anime-ábrázolással vagy chibiként, ábrázolásukban pedig gyakran megjelenik a bilibili logója is (egy uwu arcú tévé).


22 és 33, kép forrása


A Xiaohongshu (angol nevén Red) kabalája nemcsak aranyos, hanem szellemes is. A kis rózsaszín baba alakú figura egy édesburgonya, ami a platform nevéből kialakított szójáték: a Xiahongshu 小红书 xiǎo hóngshū szó szerint kis vörös könyvet jelent, kiejtése viszont hasonlít a 小红薯 xiǎo hóngshǔ azaz kis édeskrumpli kifejezésre. A rózsaszín krumpli a felületen emojik (egész pontosan "redmojik") formájában jelenik meg.

A Xiaohongshu édeskrumplija, kép forrása


A Meituan (美团 Měituán) olyan online kínai vásárlófelület, ahol a fogyasztók a közelben elérhető éttermekből, boltokból stb. tudnak rendelni, biciklit tudnak kölcsönözni, vagy esetleg szállást foglalni, szabadidős programra jegyet váltani. Mivel a Meituan eredetileg házhoz szállítással indult, ezért lett egy sárga kenguru a kabalája, a kenguru ugyanis kínaiul 袋鼠 dàishǔ azaz szó szerint zsebes egér. A kabala a cég nevére utalva a Tuantuan (团团 Tuántuan) nevet kapta.

A Meituan kenguruja, kép forrása


Mindenképp említést kell tennünk arról a kínai láncról, amely nemrég a McDonaldsot trónjáról letaszítva átvette az első helyet a világon legtöbb üzletet üzemeltető gyorséttermi láncként (annak ellenére, hogy élelmiszerbiztonsági problémák és illegális gyermekmunka gyanúja is felmerült vele kapcsolatban). Ez a márka nem más, mint a Mixue, teljes nevén Mixue Bingcheng (蜜雪冰城 Mìxuě Bīngchéng), amely teákat, gyümölcsitalokat és fagyit kínál a fogyasztóknak. A lánc nevéhez (mézes hó jégváros) kapcsolódóan Hókirály (雪王 Xuěwáng) a márka kabalája. A hókirály egy koronát és vörös palástot viselő hóember, akinek fagyijogara is van. A hókirály nemcsak azért híres, mert Kínában szinte minden sarkon van egy Mixue üzlet, hanem azért is, mert saját animációs sorozata (雪王驾到, 2023, illetve 雪王之奇幻沙州, 2024) és saját kétnyelvű (!) hivatalos dala is van (vigyázat: a baby shark-szintű alkotás instant dallamtapadást okoz: elérhető itt).


A hókirály, kép forrása

 

Ronda kabalák

Ronda kabalákban nálunk sincs hiány (ld. a legkevésbé vidám kutyus, Bol-Dog vagy a szintén sokat kritizált Miska kancsó), viszont Kínában is akadnak ilyenek, amelyek aztán az internet céltáblái lesznek. Sokan kritizálják például a tianji Nemzeti Játékok kabaláját, Jinwát, viszont nem ő viszi a prímet a legcikibb kínai kabalák versenyében, hanem a 2014-es nanjingi nyári ifjúsági olimpiai játékok kabalája Lele (砳砳 Lèle), aki eredetileg egy kő (egész pontosan a Nanjingre jellemző ún. 雨花石 yǔhuāshí, egyfajta színes kvarc), viszont sokkal inkább hasonlít egy pszichedelikus kovászos uborkára. A szeretnivalóan ronda Lele később az internet kedvencévé vált, számos mém készült róla.


Lele, kép forrása


Nem mindig a dizájnnal van probléma, példa erre a 2016-os Újévi Gála kabalaállata, Kangkang (康康 Kāngkang). A színes majom a kínai kabalatörténet egyik legismertebb alakja, a 2008-as olimpia kabaláinak tervezője, Han Meilin munkája, és az eredeti terveken szerethető, pajkos kis majomnak tűnik.

Az eredeti Kangkang


És a 3D verzió, képek forrása


A probléma Kangkang háromdimenziós verziója, ami rendkívül gyengére sikeredett: mintha a 3D tervezőprogrammal épp most ismerkedő laikus készítette volna. A majom az internet nagy visszhangot váltott ki, mémek készültek róla, sőt becenevet is kapott: az arca két oldalán lévő kirobbanni akaró gömbszerű képződmények (az eredeti tusfestményen inkább mintha a hasaló majom két keze lenne) miatt kapta a 猴腮雷 (hóu sāiléi kb. majompofa-akna) ami úgy hangzik, mint a kantoni 好犀利 (hou2 sai1 lei6 ua. mint a mandarin 好厉害 hǎo lìhai azaz szó szerint borzasztó, de a szlengben a menő szinonimája).


"A világon nincs olyan, amit nem lehet megoldani egy majompofa-aknával; ha mégis van, akkor kettőt dobunk rá", kép forrása

 

Random kabalák

Meg kell még említeni a – jobb szó híján – random vagy felesleges kabalákat. Meglepően sok mindennek lehet saját kabalája Kínában, ami nem jelenti azt, hogy kell is. Néhány kínai kabala egész egyszerűen felesleges vagy esetleg maximum bizonyos társadalmi célú, edukációs programokon, tartalmakban van némi értelme a létezésüknek. A kabalák dizájnján is visszatükröződik, hogy mennyire feleslegesek, a legtöbbször ugyanis roppant fantáziátlanok.

Ilyen random figura például a shenzheni rendőrség két kabalája, akik roppant fantáziátlan módon a Jingjing (警警Jǐngjing) és Chacha (察察 Chácha) nevet viselik, ami olyan mintha a magyar rendőrségnek lenne egy Renren és egy Dőrdőr nevű (na jó, Rendrend és Őrőr) kabalája. A két kabala látványterve pont ugyanannyira fantáziadús, mint a nevük: egy férfi és egy női rendőr. Mivel Jingjing és Chacha a kiberbiztonság munkacsoport kabalái, ezért egyes ábrázolásokon billentyűzeten vagy egéren szörfölnek (talán ez a legkreatívabb vonásuk) – az egyre inkább okostelefonra átálló Kínában ez viszont már nem annyira tükrözi a valóságot, de érdemes figyelembe venni, hogy a kabalákat 2006-ban tervezték. 


Jingjing és Chacha, a kiberbiztonság éber őrei, kép forrása


Hasonlóan kevés energiát fektettek a Kínai Ökológiai és Természetvédelmi Minisztérium hivatalos kabaláiba. A két kabala, Xiaoshan és Xiaoshui nevüknek (小山 Xiǎoshān azaz Hegyecske és 小水 Xiǎoshuǐ azaz Vizecske) megfelelően egy hegy és egy vízcsepp. A dizájn annyira unalmas, hogy ezen túl nem is igen lehet mit mondani róluk.


Vizecske és Hegyecske, kép forrása


Külön kategóriát alkotnak a kínai metrók kabalafigurái – ki tudja milyen okból, bár jobban belegondolva, ha egy ország ennyi metrót tud építeni ilyen rövid idő alatt, akkor belefér az is, hogy mindegyiknek külön kabalája legyen, még ha a dizájnra már nem is futotta a büdzséből. Meglepően kevés változatosságot mutatnak ezek a metrókabalák: többnyire fehér alapon kék, esetleg piros vagy zöld nagyfejű robotok (esetleg nyomokban hasonlítanak egy metrószerelvényre).


Az átlagos kínai metrókabala, kép forrása


A kevés kivétel egyike a fuzhou-i metró, amely a helyi jellegzetesség, a banyánfa alakját választotta (bár az kérdéses, hogy ennek mi köze a metróhálózathoz). Az egyébként egész aranyos kabala eléggé fantáziátlan, még a neve is egyszerűen csak a kínai banyánfa írásjegye megduplázva (榕榕 Róngrong). Bár Rongrong neve a kínai beszélőknek elég árulkodó, a közösségi médián mégis felmerült, hogy esetleg káposztát vagy retket jelenít meg. Ennek ellenére Rongrong szép karriert futott be, nemcsak a metró, hanem Fuzhou város, illetve a 2015-ben itt rendezett országos diákolimpia kabalája is lett. 


Rongrong egyik legaranyosabb ábrázolása, természetes környezetében, a metróaluljáróban, kép forrása



Ebben a bejegyzésben több különböző eseményhez, intézményhez kapcsolódó, vagy valamilyen egyéb okból különleges kabalát gyűjtöttünk össze, következő bejegyzésünkben egy konkrét területen maradunk: a legemlékezetesebb kínai sportkabalákról lesz szó.

 



Felhasznált források:

国内地铁吉祥物大盘点,你被哪个萌(chou)哭?

警警和察察



祹络岚