Kínai szakválasztó – ELTE kínai alapszak

 

A Tusoló célja az ismeretterjesztés mellett a kínai kultúrával, nyelvvel, nyelvtanulással kapcsolatos hasznos információk megosztása. Kínai szakválasztó sorozatunkban feltárjuk, hogy milyen lehetőségek állnak ma Magyarországon a kínai nyelvet elsajátítani akaró, a kínai kultúra iránt érdeklődő, esetleg azt komolyabban kutatni vágyók előtt. Elsődlegesen a felsőoktatási képzéseket szeretnénk részletesen bemutatni, első kézből szerzett információk alapján, elfogulatlanul.


A képzés jellege, felépítése

Először a legnagyobb magyar egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem alapképzését mutatjuk be. Az ELTE Kínai Tanszék csaknem százéves múlttal rendelkezik, elődjét 1924-ben alapították. Az egyetem kínai alapképzése hivatalosan a keleti nyelvek és kultúrák alapszak, kínai szakirány megnevezést viseli. 

Alapképzés lévén hároméves (hatféléves) időtartamra van tervezve, ez több diák esetében is négy évre nyúlhat, hiszen sokan élnek a különböző ösztöndíjlehetőségekkel, és tanulnak kínai nyelvterületen egy vagy két félév erejéig.


Kép forrása


 

A képzés tartalma általánosan

Az ELTE képzése átfogó ismereteket ad át a hallgatóknak a kelet- és belső-ázsiai térség nagy kultúráiról: a kínai mellett a japán, a koreai, a tibeti, a mongol ill. belső-ázsiai, valamint ritkábban a vietnámi kultúrák kerülnek elő a többi Kelet-Ázsia szakos hallgatóval együtt végzett előadásokon. Az előadások érintik az említett kultúrák műveltségét, történelmét, vallásait, földrajzát, szokásait, hagyományait, művészetét, nyelvét.

A főszakos Kína-specifikus órák között szerepel: Kína régi és modern történelme, kínai eszmetörténet (irodalom, filozófia), klasszikus kínai nyelv, modern kínai nyelvtan és nyelvészet.

Szabadon választható órák keretében lehetőség van továbbá részletesen megismerkedni Tajvannal, illetve a selyemút menti kultúrákkal.


Kép forrása


A főszak mellé minor választható: a főszakos tárgyakból a hallgató 120 kreditet teljesít, a minoron pedig 50 kreditet, ezen felül 10 kredit értékben szabadon választhat az egyetem kínálatában szereplő tárgyak közül. A pontos tanegység lista elérhető az ELTE BTK honlapján.

Minorként a hallgató bármely minort választhatja, nem feltétlenül csak a Távol-Keleti Intézethez tartozó minorokat. Ázsiával kapcsolatot minorkínálat: a selyemút kultúrái, buddhizmus, délkelet-ázsiai kultúrák, illetve egyéb ázsiai kultúrák, nyelvek minorként (pl. japán, koreai stb.). A minor helyett specializáció is választható, erről bővebben a nyelvi képzésnél (ld. lejjebb).


A képzés nyelvi része

A nyelvi képzés első félévben a nulláról indul, így előképzettség nélkül is jelentkezhetnek a diákok. Az első év során heti két alkalommal vannak a háromszor negyvenöt perc hosszúságú nyelvórák. Az egyik alkalmat egy magyar tanár oktatja (nyelvtan, szókincs, fordítás), a másik alkalmat egy kínai anyanyelvi lektor tartja (beszédkészség, hallásértés). A hallgatók maximum 20 fős csoportokban vesznek részt ezeken az órákon (az első félév után általában csökken a csoportok létszáma).

Az első félévet követi a kínai alapvizsga, amely vízválasztó a kínai tanulmányok szempontjából, nincs lehetőség ismétlésre, illetve mivel keresztféléves formában nem indul a szak, ezért a bukott hallgató csak egy év múlva, a következő őszi félévben próbálkozhat újra.

Második évtől lehetőség van a kínai fordító és tolmács specializáció választására (vagy minort választ valaki, vagy specializációt). Ez több, differenciáltabb nyelvórát jelent, ahol a hallgatók több irányban, behatóbban fejleszthetik nyelvi készségeiket.

A fő tananyag a New Practical Chinese Reader 1-4(/5). kötete, ezt a specializáción egyéb tankönyvekkel, tananyagokkal egészítik ki az oktatók.

Külföldi ösztöndíjlehetőségek

Az alapszakos tanulmányok alatt több ösztöndíj megpályázására van lehetőség. A legnépszerűbbek a szárazföldi Kínába irányuló lehetőségek Konfuciusz Intézet ösztöndíja, illetve a Tempus Közalapítvány ösztöndíja a China Scholarship Council támogatásával kiegészítve, emellett tajvani ösztöndíjlehetőség is van. Az ELTE rendelkezik továbbá kínai egyetemi partnerségekkel is.

A külföldi részképzésben részt vevő hallgatók többsége a második év után él az ösztöndíjlehetőséggel, amelyet egy vagy két félév időtartamára vesznek igénybe. Az ösztöndíj típusától függően a kint töltött idő alatt aktív vagy passzív a jogviszony.

 

Hallgatói élet, egyetemi szolgáltatások

A Távol-Keleti Intézet könyvtára 2008 óta várja a hallgatókat. Kölcsönzésre és helyben használatra is van lehetőség. A könyvtár olvasótermében a számítógéphasználat ingyenes. A könyvtár különlegessége, hogy több neves magyar sinológus hagyatékát is tartalmazza, például Ecsedy Ildikó és Tőkei Ferenc hagyatékát is.

A közösségi életet színesítik a Távol-Keleti Intézet hallgatói önkormányzatának programjai, például az évente megrendezett Távol-keleti Kulturális Napok.

Közelsége miatt az ELTE Konfuciusz Intézet programjai is elérhetők a hallgatók számára, pl. rendszeres előadások, festőtanfolyam, tajcsitanfolyam stb.

 

Összegzés

Pro

Az ELTE képzése nagyon tudomány- és kutatásorientált, azok a hallgatók, akik később kutatói pályán gondolkodnak, ebből mindenképp profitálnak. Ugyanakkor a nyelvoktatás gyakorlatias, felkészít a mindennapi életre, vagy akár az adott nyelven való munkára is. A végzett hallgatók jelentős része később kínai cégnél vállal munkát, vagy valamilyen formában a kínai nyelvvel dolgozik.

További előny a széles kurzuskínálat. Az ország legnagyobb egyeteme lévén, az ELTE rengeteg kurzust kínál. A hallgatóknak így lehetőségük van ismereteik elmélyítésére saját szakmai területükön, de kitekinthetnek egyéb területekre is. A főszak és a minor szabad párosítása ebben nagy segítséget jelent.

 

Con

A képzés egyik hátránya, hogy főként a klasszikus kultúrára és műveltségre fókuszál, a modern kor kevésbé kerül előtérbe. Viszont azok a hallgatók, akik folytatni szeretnék a tanulmányaikat, számukra előnyös, hogy alapszakon a klasszikus műveltség megismerésével biztos alapokat szereznek, és utána az ELTE nemrég megújult – jóval inkább a gyakorlati igényeket figyelembe vevő, a modern kultúrára koncentráló – sinológia mesterszakán (ld. később) folytathatják a tanulmányaikat.

 

 

 

祹络岚